  • AP7361C-25E-13
AP7361C-25E-13
advertisement
Manufacturer No:
AP7361C-25E-13
HK JDW NO:
233-AP7361C-25E-13
Package:
TO-261-4, TO-261AA
Datasheet:
AP7361C-25E-13
Description:
Fixed 2.3mm PMIC TO-261-4, TO-261AA
Quantity:
In Stock : 33595
Step5Bar-code shipping tag
AP7361C-25E-13
  • Factory Lead Time
    23 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    TO-261-4, TO-261AA
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    2.3mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G3
  • Voltage - Input (Max)
    6V
  • Output Voltage
    2.5V
  • Current - Output
    1A
  • Output Voltage 1
    2.5V
  • Input Voltage (Min)
    3.5V
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature
  • Voltage Dropout (Max)
    0.44V @ 1A Typ
  • PSRR
    75dB ~ 55dB (1kHz ~ 10kHz)
  • Dropout Voltage
    440mV
  • Min Current Limit
    1.1A
  • Length
    6.5mm
  • Width
    3.5mm