  • AP1501-12K5L-13
AP1501-12K5L-13
advertisement
Manufacturer No:
AP1501-12K5L-13
Manufacturer:
Diodes Incorporated
HK JDW NO:
233-AP1501-12K5L-13
Package:
TO-263-6, D2Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Datasheet:
AP1501-12K5L-13
Description:
5 Terminals 4.5V AP1501 DC DC Voltage Regulator SWITCHING REGULATOR 1 Outputs 150kHz Tape & Reel (TR) TO-263-6, D2Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Purchasing and Inquiry
AP1501-12K5L-13 Overview
For optimal performance, this voltage regulator makes use of the Tape & Reel (TR) package. There are 5 terminations in this harley voltage regulator. There are two types of analog ICs on this voltage regulator. The first type is a SWITCHING REGULATOR-type IC. This harley voltage regulator is available in the TO-263-6, D2Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA package for the purpose of space saving. In this case, DC DC switching regulator has 1 outputs configured to it. Fixed outputs are generated on the output pins of this adjusting voltage regulator. This switching regulator is designed to fit the Surface Mount mounting system. Operating at -20°C~85°C TA is the recommended temperature for adjusting voltage regulator's operation. DC-DC switching regulators reach 150kHz switching frequencies. Despite its low input voltage, this voltage regulator can operate. As a result, the output voltage of the voltage regulator 12v (Min/Fixed) is 12V. With its peak reflow temperature of 260, this voltage regulator is essentially indestructible. An input voltage of 24V is required to meet the requirements of the switching regulator operation. Listed under the subcategory of Switching Regulator or Controllers is this voltage regulator 12v. As part of the AP1501 series of regulators, the voltage regulators can be found. There is a possibility that DC DC switching regulator can give voltage at 12V volts. The output voltage for this switching regulator should be kept at 12V at least. The maximum output current reaches 3A A to meet the switching regulator operation requirements. DC-DC switching regulator with 40V supply voltage.
AP1501-12K5L-13 Features
1 outputs
Peak reflow temperature (Cel) of 260
Operating supply voltage of 40V
AP1501-12K5L-13 Applications
There are a lot of Diodes Incorporated AP1501-12K5L-13 Voltage Regulators applications.
  • Post equipment
  • Nuclear power plants
  • Smart grid
  • Digital precision reference circuits
  • Plate bending machines
  • Electrical distribution systems
  • Driver circuits
  • Magnetohydrodynamic power
  • Photovoltaic power
  • Geothermal power
Step5Bar-code shipping tag
AP1501-12K5L-13
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Weight
    1.59999g
  • Operating Temperature
    -20°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2012
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    5
  • ECCN Code
    EAR99
  • Subcategory
    Switching Regulator or Controllers
  • Technology
    BIPOLAR
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    AP1501
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G5
  • Function
    Step-Down
  • Number of Outputs
    1
  • Efficiency
    90 %
  • Output Voltage
    12V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    3A
  • Operating Supply Voltage
    40V
  • Voltage - Input (Min)
    4.5V
  • Input Voltage-Nom
    24V
  • Analog IC - Other Type
    SWITCHING REGULATOR
  • Output Configuration
    Positive
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    12V
  • Topology
    Buck
  • Control Mode
    VOLTAGE-MODE
  • Frequency - Switching
    150kHz
  • Control Technique
    PULSE WIDTH MODULATION
  • Synchronous Rectifier
    No
  • Min Output Voltage
    12V
  • Height Seated (Max)
    4.85mm