  • AOT11N60L
AOT11N60L
advertisement
Manufacturer No:
AOT11N60L
HK JDW NO:
62-AOT11N60L
Package:
TO-220-3
Datasheet:
AOT11N60L
Description:
MOSFET (Metal Oxide) N-Channel Tube 650m Ω @ 5.5A, 10V ±30V 1990pF @ 25V 37nC @ 10V 600V TO-220-3
Quantity:
In Stock : 5148
Step5Bar-code shipping tag
AOT11N60L
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-220-3
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2010
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Power Dissipation-Max
    272W Tc
  • FET Type
    N-Channel
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    650m Ω @ 5.5A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    4.5V @ 250μA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    1990pF @ 25V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    11A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    37nC @ 10V
  • Drain to Source Voltage (Vdss)
    600V
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    10V
  • Vgs (Max)
    ±30V
  • Continuous Drain Current (ID)
    11A