  • AOCJY1-38.880MHZ-E
AOCJY1-38.880MHZ-E
advertisement
Manufacturer No:
AOCJY1-38.880MHZ-E
Manufacturer:
Abracon LLC
HK JDW NO:
5-AOCJY1-38.880MHZ-E
Package:
14-DIP, 4 Leads (Full Size, Metal Can)
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
AOCJY1-38.880MHZ-E
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
  • Operating Temperature
    -20°C~70°C
  • Packaging
    Tray
  • Series
    AOCJY1
  • Size / Dimension
    0.819Lx0.520W 20.80mmx13.20mm
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    4
  • Type
    VCOCXO
  • Subcategory
    Other Oscillators
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Frequency
    38.88MHz
  • Frequency Stability
    ±200ppb
  • Output
    CMOS
  • Base Resonator
    Crystal
  • Physical Dimension
    20.8mm x 13.2mm x 7.8mm
  • Operating Frequency
    38.88MHz
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.46V
  • Load Capacitance
    15pF
  • Warm-up Power
    2W
  • Input Power
    1W
  • Warm-up Time-Max
    3Minute
  • Height
    7.7978mm
  • Height Seated (Max)
    0.334 8.48mm