  • AOB10N60L
AOB10N60L
advertisement
Manufacturer No:
AOB10N60L
HK JDW NO:
62-AOB10N60L
Package:
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
Description:
MOSFET (Metal Oxide) N-Channel Tape & Reel (TR) 750m Ω @ 5A, 10V ±30V 1600pF @ 25V 40nC @ 10V 600V TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Quantity:
In Stock : 377
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
AOB10N60L
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2000
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Subcategory
    FET General Purpose Power
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Configuration
    Single
  • Power Dissipation-Max
    250W Tc
  • Operating Mode
    ENHANCEMENT MODE
  • FET Type
    N-Channel
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    750m Ω @ 5A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    4.5V @ 250μA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    1600pF @ 25V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    10A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    40nC @ 10V
  • Drain to Source Voltage (Vdss)
    600V
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    10V
  • Vgs (Max)
    ±30V
  • Continuous Drain Current (ID)
    10A