  • AMK063AC6105KP-F
AMK063AC6105KP-F
advertisement
Manufacturer No:
AMK063AC6105KP-F
Manufacturer:
Taiyo Yuden
HK JDW NO:
782-AMK063AC6105KP-F
Package:
0201 (0603 Metric)
Datasheet:
AMK063AC6105KP-F
Description:
M 1μF Ceramic Capacitor ±10% X6S 0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm -55°C~105°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0201 (0603 Metric)
Quantity:
In Stock : 22560
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
AMK063AC6105KP-F
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    0201 (0603 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    M
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Temperature Coefficient
    X6S
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    1μF
  • Voltage - Rated DC
    4V
  • Packing Method
    TAPE, PAPER
  • Temperature Characteristics Code
    X6S
  • Multilayer
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    4V
  • Thickness (Max)
    0.014 0.35mm