  • AMER90-50180CAZ
AMER90-50180CAZ
advertisement
Manufacturer No:
AMER90-50180CAZ
HK JDW NO:
21-AMER90-50180CAZ
Package:
Datasheet:
AMER90-50180CAZ
Description:
PMIC
Purchasing and Inquiry
AMER90-50180CAZ Overview
LED drivers with this design have 1 outputs.It is mounted in the way of Wire.There is a voltage output of 50V.The operating temperature should not exceed 85°C to ensure stable operation.Stable operation requires a temperature higher than -55°C.Even when operating at a maximal output current of 1.8A, it is capable of delivering all the benefits of a LED driver.
AMER90-50180CAZ Features
AMER90-50180CAZ Applications
There are a lot of Aimtec AMER90-50180CAZ LED Driver ICs applications.
  • LED backlight driver for LCD displays for portable equipment
  • Replacement lamps
  • General lighting
  • Medical surgery lighting
  • Down lighting
  • Panel lighting
  • Down lights
  • Linear fluorescent
  • Dimmable LED for vehicle interiors
  • Flicker-free LED Lighting using R1580N
Step5Bar-code shipping tag
AMER90-50180CAZ
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Number of Outputs
    1
  • Efficiency
    86 %
  • Voltage - Isolation
    0V
  • Max Output Current
    1.8A
  • Voltage - Output
    50V
  • Frequency - Switching
    125kHz
  • Current - Leakage
    250μA
  • Power - Output
    90W
  • Height
    58.928mm
  • Length
    181.102mm
  • Width
    46.99mm