  • AMEPR15D-3650AZ-UD
AMEPR15D-3650AZ-UD
advertisement
Manufacturer No:
AMEPR15D-3650AZ-UD
HK JDW NO:
21-AMEPR15D-3650AZ-UD
Package:
Description:
PMIC
Purchasing and Inquiry
AMEPR15D-3650AZ-UD Overview
LED drivers are designed with 1 outputs.It has been mounted on Wire.A voltage of 36V is produced by it.It is important not to exceed 80°C in order to ensure stable operation.Maintaining a temperature above -20°C is essential for stabilizing operation.When operating with a 500mA output current, the LED driver delivers all the benefits.
AMEPR15D-3650AZ-UD Features
AMEPR15D-3650AZ-UD Applications
There are a lot of Aimtec AMEPR15D-3650AZ-UD LED Driver ICs applications.
  • Down lighting
  • White LED Backlight for portable equipment
  • Panel lighting
  • Down lights
  • Stage Lighting and Signage
  • Industrial LED Lighting: Image Recognition Devices
  • Street lighting
  • LED Lightings for Industrial Equipment
  • LED Lightings for Inspection Devices
  • Dimmable LED for vehicle interiors
Step5Bar-code shipping tag
AMEPR15D-3650AZ-UD
  • Weight
    160g
  • Max Operating Temperature
    80°C
  • Min Operating Temperature
    -20°C
  • Number of Outputs
    1
  • Efficiency
    82 %
  • Voltage - Isolation
    0V
  • Max Output Current
    500mA
  • Voltage - Output
    36V
  • Frequency - Switching
    65kHz
  • Current - Leakage
    250μA
  • Power - Output
    15W
  • Height
    33.02mm
  • Length
    133.096mm
  • Width
    29.972mm