  • AME10-3.3SVZ-60
AME10-3.3SVZ-60
advertisement
Manufacturer No:
AME10-3.3SVZ-60
Manufacturer:
Aimtec
HK JDW NO:
21-AME10-3.3SVZ-60
Package:
8-DIP Module, 5 Leads
Datasheet:
Description:
2W DC/DC Converter
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
AME10-3.3SVZ-60
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    8-DIP Module, 5 Leads
  • Weight
  • Mfr
    aimtec
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 85°C (With Derating)
  • Series
    AME10-VZ
  • Size / Dimension
    2.17" L x 1.77" W x 0.83" H (55.0mm x 45.0mm x 21.0mm)
  • Type
    Open Frame
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Power (Watts)
    6.6 W
  • Number of Outputs
    1
  • Approval Agency
    cULus, cURus
  • Efficiency
    70%
  • Voltage - Output 1
    3.3V
  • Current - Output (Max)
    2A
  • Voltage - Input
    85 ~ 264 VAC, 100 ~ 370 VDC
  • Voltage - Output 2
  • Voltage - Output 3
  • Voltage - Output 4
  • Line Regulation
    ±0.5%
  • Load Regulation
    ±1%