  • AMCV-2220H-380-T
AMCV-2220H-380-T
advertisement
Manufacturer No:
AMCV-2220H-380-T
HK JDW NO:
5-AMCV-2220H-380-T
Package:
2220 (5750 Metric)
Datasheet:
AMCV-2220H-380-T
Description:
Varistors 2200pF, 50V Ip=1200A
Step5Bar-code shipping tag
AMCV-2220H-380-T
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCV
  • Package / Case
    2220 (5750 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C TA
  • Published
    2007
  • Part Status
    Active
    SMD/SMT
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    2.2nF
  • Voltage - Rated DC
    38V
  • Voltage - Rated AC
    30V
  • Case Code (Metric)
    5750
  • Case Code (Imperial)
  • Voltage
    38V
  • Number of Circuits
    1
  • Max Voltage Rating (AC)
    30V
  • Max Voltage Rating (DC)
    38V
  • Clamping Voltage
    75V
  • Max Surge Current
    1.2kA
  • Capacitance @ Frequency
    2200pF @ 1kHz
  • Varistor Voltage (Max)
    54V
  • Energy
    12J
  • Varistor Voltage (Min)
    46V
  • Varistor Voltage (Typ)
    50V
  • Maximum AC Volts
    30V
  • Varistor Voltage
    50V
  • Maximum DC Volts
    38V
  • Current - Surge
    1.2kA
  • Width
    5mm