  • AMCV-1210H-120-T
AMCV-1210H-120-T
advertisement
Manufacturer No:
AMCV-1210H-120-T
HK JDW NO:
5-AMCV-1210H-120-T
Package:
1210 (3225 Metric)
Datasheet:
AMCV-1210H-120-T
Description:
VARISTOR 16V 400A 1210
Step5Bar-code shipping tag
AMCV-1210H-120-T
  • Package / Case
    1210 (3225 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C TA
  • Capacitance
    2nF
  • Voltage - Rated DC
    12V
  • Voltage - Rated AC
    8.5V
  • Case Code (Metric)
    3225
  • Voltage
    12V
  • Max Voltage Rating (AC)
    8.5V
  • Max Voltage Rating (DC)
    12V
  • Clamping Voltage
    25V
  • Max Surge Current
    400A
  • Capacitance @ Frequency
    2000pF @ 1kHz
  • Varistor Voltage (Max)
    19V
  • Energy
    1.0J
  • Varistor Voltage (Min)
    13V
  • Varistor Voltage
    16V
  • Width
    2.5mm