  • ALS81A102DB250
ALS81A102DB250
advertisement
Manufacturer No:
ALS81A102DB250
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-ALS81A102DB250
Package:
Radial, Can - Screw Terminals
Datasheet:
ALS81A102DB250
Description:
ALS81 1000μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 1.417Dia 36.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - Screw Terminals
Step5Bar-code shipping tag
ALS81A102DB250
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    24 Weeks
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - Screw Terminals
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    ALS81
  • Size / Dimension
    1.417Dia 36.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    250V
  • Capacitance
    1000μF
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    202mOhm @ 100Hz
  • Lead Spacing
    0.504 12.80mm
  • Lifetime @ Temp
    6000 Hrs @ 105°C
  • Polarization
    Polar
  • Impedance
    128mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    3.6A @ 100Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    7.4A @ 10kHz
  • Height Seated (Max)
    2.520 64.00mm