  • ALF40G821EL450
ALF40G821EL450
advertisement
Manufacturer No:
ALF40G821EL450
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-ALF40G821EL450
Package:
Radial, Can - Snap-In - 5 Lead
Datasheet:
Description:
ALF40 820μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole, Press-Fit 1.575Dia 40.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - Snap-In - 5 Lead
Step5Bar-code shipping tag
ALF40G821EL450
  • Factory Lead Time
    22 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole, Press-Fit
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In - 5 Lead
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    ALF40
  • Size / Dimension
    1.575Dia 40.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    450V
  • Capacitance
    820μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    154mOhm @ 100Hz
  • Lead Spacing
    0.984 25.00mm
  • Lifetime @ Temp
    9000 Hrs @ 105°C
  • Polarization
    Polar
  • Impedance
    98mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    4.3A @ 100Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    10.04A @ 10kHz
  • Height Seated (Max)
    3.228 82.00mm