  • ALEV50-EAN
ALEV50-EAN
advertisement
Manufacturer No:
ALEV50-EAN
Manufacturer:
Altran Magnetics, LLC
HK JDW NO:
49-ALEV50-EAN
Package:
Datasheet:
Description:
ALEV50 SERIES 50A DC CONTACTOR
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
ALEV50-EAN
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Coil Voltage
    48VDC
  • Switching Voltage
    750VDC - Max
  • Coil Current
    122 mA
  • Release Time
    10 ms
  • Must Operate Voltage
    33 VDC
  • Contact Rating (Current)
    50 A
  • Coil Power
    6W
  • Must Release Voltage
    4.8 VDC
  • Features
    Auxiliary Contacts
  • Contact Material
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Mfr
    Altran Magnetics, LLC
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 85°C
  • Series
    ALEV50
  • Termination Style
    Stud, Wire Leads
  • Contact Form
    SPST-NO (DM) (1 Form X)
  • Coil Resistance
    392Ohms