  • ALC10A681EL550
ALC10A681EL550
advertisement
Manufacturer No:
ALC10A681EL550
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-ALC10A681EL550
Package:
Radial, Can - Snap-In
Datasheet:
Description:
ALC10 680μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 3.87A 1.575Dia 40.00mm -40°C~85°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
ALC10A681EL550
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    32 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Weight
    131g
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2015
  • Series
    ALC10
  • Size / Dimension
    1.575Dia 40.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Snap in
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    680μF
  • Voltage - Rated DC
    550V
  • Lead Pitch
    10mm
  • Lead Length
    6.3mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    514mOhm @ 100Hz
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lead Diameter
    2 mm
  • Voltage
    550V
  • Lifetime @ Temp
    18000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    2.244mA
  • Ripple Current
    3.87A
  • Test Frequency
    100Hz
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    18000 hours
  • Impedance
    450mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    3.87A @ 100Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    6.18A @ 10kHz
  • Diameter
    40mm
  • Height
    80mm
  • Height Seated (Max)
    3.228 82.00mm