  • AK500/16-OE-11-0.5
AK500/16-OE-11-0.5
advertisement
Manufacturer No:
AK500/16-OE-11-0.5
HK JDW NO:
93-AK500/16-OE-11-0.5
Description:
CORD 16AWG 320C14 - C13 1.64'
Step5Bar-code shipping tag
AK500/16-OE-11-0.5
  • Operating Temperature
    60°C
  • Voltage - Rated
    120V
  • Shielding
    Unshielded
  • Style
    Male Pins (Blades) to Female Sockets (Slots)
  • Current Rating
    13A
  • Wire Gauge
    16 AWG
  • Wire/Cable Gauge
    16 AWG
  • 1st Connector
    IEC 320-C14
  • 2nd Connector
    IEC 320-C13
  • Cord Type
    SJT
  • Approved Countries
    United States
  • Length
    1.64' 500.0mm