  • AK500/14-OE-5-2
AK500/14-OE-5-2
advertisement
Manufacturer No:
AK500/14-OE-5-2
Manufacturer:
ASSMANN WSW Components
HK JDW NO:
93-AK500/14-OE-5-2
Package:
Datasheet:
Description:
CORD 14AWG NEMA5-15P - CBL 6.56'
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
AK500/14-OE-5-2
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    23 Weeks
  • Operating Temperature
    60°C
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Color
    Black
  • Voltage - Rated
    120V
  • Current Rating (Amps)
    18A
  • Shielding
    Shielded
  • Style
    Male Pins (Blades) to Leads
  • Number of Conductors
    3
  • Approval Agency
    UL
  • Wire Gauge
    14 AWG
  • Wire/Cable Gauge
    14 AWG