  • AK500/14-OE-11-0.5
AK500/14-OE-11-0.5
advertisement
Manufacturer No:
AK500/14-OE-11-0.5
Manufacturer:
ASSMANN WSW Components
HK JDW NO:
93-AK500/14-OE-11-0.5
Package:
Datasheet:
Description:
CORD 14AWG 320C14 - C13 1.64'
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
AK500/14-OE-11-0.5
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    23 Weeks
  • Operating Temperature
    60°C
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Color
    Black
  • Voltage - Rated
    120V
  • Current Rating (Amps)
    18A
  • Shielding
    Unshielded
  • Style
    Male Pins (Blades) to Female Sockets (Slots)
  • Current Rating
    15A
  • Number of Conductors
    3
  • Approval Agency
    UL
  • Wire Gauge
    14 AWG
  • Wire/Cable Gauge
    14 AWG
  • 1st Connector
    IEC 320-C14
  • 2nd Connector
    IEC 320-C13
  • Cord Type
    SJT
  • Approved Countries
    United States
  • Length
    1.64' 500.0mm