  • AIUR-16-4R7K
AIUR-16-4R7K
advertisement
Manufacturer No:
AIUR-16-4R7K
Manufacturer:
Abracon LLC
HK JDW NO:
5-AIUR-16-4R7K
Package:
Radial, Vertical Cylinder
Datasheet:
AIUR-16-4R7K
Description:
Quantity:
In Stock : 247
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
AIUR-16-4R7K
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Vertical Cylinder
  • Material - Core
    Ferrite
  • Operating Temperature
    -25°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    AIUR-16
  • Published
    2004
  • Size / Dimension
    0.276Dia 7.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Wirewound
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -25°C
  • Composition
    Wirewound
  • Current Rating (Amps)
    1.3A
  • Shielding
    Unshielded
  • Current Rating
    1.3A
  • Inductance
    4.7μH
  • Test Frequency
    10kHz
  • DC Resistance (DCR)
    22mOhm Max
  • Inductance Frequency - Test
    10kHz
  • Current - Saturation
    2.5A
  • Height Seated (Max)
    0.374 9.50mm