  • AIUR-02H-1R0K
AIUR-02H-1R0K
advertisement
Manufacturer No:
AIUR-02H-1R0K
Manufacturer:
Abracon LLC
HK JDW NO:
5-AIUR-02H-1R0K
Package:
Radial, Vertical Cylinder
Datasheet:
AIUR-02H-1R0K
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
AIUR-02H-1R0K
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Vertical Cylinder
  • Material - Core
    Ferrite
  • Shape/Size Description
    CYLINDRICAL PACKAGE
  • Operating Temperature
    -25°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2007
  • Series
    AIUR-02H
  • Size / Dimension
    0.335Dia 8.50mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Wirewound
  • HTS Code
  • Shielding
    NO
  • Number of Functions
    1
  • Current Rating
    3.5A
  • Lead Pitch
    5mm
  • Inductance
    1μH
  • Test Frequency
    7.96MHz
  • DC Resistance (DCR)
    21mOhm Max
  • Max DC Current
    8.6A
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
  • Q @ Freq
    15 @ 7.96MHz
  • Lead/Base Style
    Radial
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    20
  • Diameter
    8.5mm
  • Height
    12mm
  • Height Seated (Max)
    0.472 12.00mm