  • AISM-1210-1R8K-T
AISM-1210-1R8K-T
advertisement
Manufacturer No:
AISM-1210-1R8K-T
Manufacturer:
Abracon LLC
HK JDW NO:
5-AISM-1210-1R8K-T
Package:
1210 (3225 Metric)
Datasheet:
AISM-1210-1R8K-T
Description:
Quantity:
In Stock : 370
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
AISM-1210-1R8K-T
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1210 (3225 Metric)
  • Supplier Device Package
    1210
  • Material - Core
    Ferrite
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    AISM-1210
  • Published
    2008
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Type
    Molded
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Composition
    Wirewound
  • Current Rating (Amps)
    350mA
  • Shielding
    Unshielded
  • Depth
    2.7mm
  • Current Rating
    350mA
  • Case Code (Metric)
  • Case Code (Imperial)
  • Inductance
    1.8μH
  • Test Frequency
    7.96MHz
  • DC Resistance (DCR)
    900mOhm Max
  • Max DC Current
    350mA
  • Frequency - Self Resonant
    80MHz
  • Q @ Freq
    30 @ 7.96MHz
  • Inductance Frequency - Test
    7.96MHz
  • Q Factor
    30
  • Height
    2.2mm
  • Height Seated (Max)
    0.094 2.40mm
  • Length
    3.2004mm
  • Width
    2.4892mm