  • AISC-0402-4N7G-T
AISC-0402-4N7G-T
advertisement
Manufacturer No:
AISC-0402-4N7G-T
Manufacturer:
Abracon LLC
HK JDW NO:
5-AISC-0402-4N7G-T
Package:
0402 (1005 Metric)
Datasheet:
AISC-0402-4N7G-T
Description:
Quantity:
In Stock : 12716
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
AISC-0402-4N7G-T
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    26 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    0402 (1005 Metric)
  • Supplier Device Package
  • Material - Core
    Ceramic
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2008
  • Series
    AISC-0402
  • Size / Dimension
    0.047Lx0.025W 1.19mmx0.64mm
  • Tolerance
    ±2%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Type
    Wirewound
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Composition
    Ceramic, Wirewound
  • Current Rating (Amps)
    800mA
  • Shielding
    Unshielded
  • Current Rating
    700mA
  • Case Code (Metric)
    1005
  • Case Code (Imperial)
  • Inductance
    4.7nH
  • Test Frequency
    250MHz
  • DC Resistance (DCR)
    83mOhm Max
  • Max DC Current
    1A
  • Frequency - Self Resonant
    4.775GHz
  • Q @ Freq
    20 @ 250MHz
  • Inductance Frequency - Test
    250MHz
  • Q Factor
    20
  • Height
    660.4μm
  • Height Seated (Max)
    0.026 0.66mm
  • Length
    1.1938mm