  • AIMC-0402-39NJ-T
AIMC-0402-39NJ-T
advertisement
Manufacturer No:
AIMC-0402-39NJ-T
Manufacturer:
Abracon LLC
HK JDW NO:
5-AIMC-0402-39NJ-T
Package:
0402 (1005 Metric)
Datasheet:
AIMC-0402-39NJ-T
Description:
Quantity:
In Stock : 33000
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
AIMC-0402-39NJ-T
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Height
    500μm
  • Height Seated (Max)
    0.026 0.65mm
  • Length
    990.6μm
  • Width
    508μm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    0402 (1005 Metric)
  • Supplier Device Package
  • Weight
    652.039032μg
  • Material - Core
    Ceramic
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    AIMC-0402
  • Published
    2007
  • Size / Dimension
    0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Type
    Multilayer
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Current Rating (Amps)
    200mA
  • Shielding
    Unshielded
  • Current Rating
    200mA
  • Case Code (Metric)
    1005
  • Case Code (Imperial)
  • Inductance
    39nH
  • Test Frequency
    100MHz
  • DC Resistance (DCR)
    1.3Ohm Max
  • Max DC Current
    200mA
  • Frequency - Self Resonant
    1.2GHz
  • Q @ Freq
    8 @ 100MHz
  • Inductance Frequency - Test
    100MHz