  • AIGW50N65F5XKSA1
AIGW50N65F5XKSA1
advertisement
Manufacturer No:
AIGW50N65F5XKSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
HK JDW NO:
376-AIGW50N65F5XKSA1
Package:
TO-247-3
Datasheet:
AIGW50N65F5XKSA1
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
AIGW50N65F5XKSA1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    39 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-247-3
  • Operating Temperature
    -40°C~175°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2012
  • Series
    Automotive, AEC-Q101, Trenchstop™ 5
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Input Type
    Standard
  • Power - Max
    270W
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    650V
  • Test Condition
    400V, 25A, 12 Ω, 15V
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2.1V @ 15V, 50A
  • IGBT Type
    Trench
  • Gate Charge
    1018nC
  • Current - Collector Pulsed (Icm)
    150A
  • Td (on/off) @ 25°C