  • AHD335M50B12T
AHD335M50B12T
advertisement
Manufacturer No:
AHD335M50B12T
HK JDW NO:
192-AHD335M50B12T
Package:
Radial, Can - SMD
Datasheet:
AHD335M50B12T
Description:
AHD 3.3μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 16mA 0.157Dia 4.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - SMD
Step5Bar-code shipping tag
AHD335M50B12T
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - SMD
  • Terminal Shape
    FLAT
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Surface Mount Land Size
    0.169Lx0.169W 4.30mmx4.30mm
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    AHD
  • Published
    2005
  • Size / Dimension
    0.157Dia 4.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn95Pb5)
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    50V
  • HTS Code
  • Capacitance
    3.3μF
  • Packing Method
    TR
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    60.3Ohm @ 120Hz
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    50V
  • Size Code
    2217
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.003mA
  • Ripple Current
    16mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    5000 hours
  • Tan Delta
    0.12
  • Impedance
    12Ohm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    16mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    27.2mA @ 10kHz
  • Height Seated (Max)
    0.228 5.80mm
  • Length
    5.5mm
  • Width
    4.3mm