  • AHA337M16G24T-F
AHA337M16G24T-F
advertisement
Manufacturer No:
AHA337M16G24T-F
HK JDW NO:
192-AHA337M16G24T-F
Package:
Radial, Can - SMD
Datasheet:
AHA337M16G24T-F
Description:
AHA 330μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 230mA 0.394Dia 10.00mm -55°C~105°C Polar Radial, Can - SMD
Step5Bar-code shipping tag
AHA337M16G24T-F
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - SMD
  • Terminal Shape
    FLAT
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Surface Mount Land Size
    0.406Lx0.406W 10.30mmx10.30mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2014
  • Series
    AHA
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e6
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Bismuth (Sn/Bi)
  • Applications
    Automotive, Bypass, Decoupling
  • Capacitance
    330μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Packing Method
    TR
  • Terminal Pitch
    4.6mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    1Ohm @ 120Hz
  • Size Code
    4741
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    230mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.2
  • Ripple Current @ Low Frequency
    230mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    391mA @ 10kHz
  • Ripple Current (AC)
    230mA
  • Diameter
    10mm
  • Height
    12mm
  • Height Seated (Max)
    0.402 10.20mm
  • Width
    10.3mm