  • AGP2923-223KL
AGP2923-223KL
advertisement
Manufacturer No:
AGP2923-223KL
Manufacturer:
Coilcraft
HK JDW NO:
3194-AGP2923-223KL
Quantity:
In Stock : 873
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
AGP2923-223KL
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    3 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 13 hours ago)
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    FLAT
  • Number of Pins
    4
  • Material - Core
    Ferrite
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Published
    2007
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e2
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    2.6mOhm
  • Terminal Finish
    Tin/Silver (Sn/Ag)
  • Max Operating Temperature
    140°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Packing Method
    Tray
  • Shielding
    NO
  • Number of Functions
    1
  • Construction
    Rectangular
  • Reference Standard
    AEC-Q200
  • Inductance
    22 μH
  • Test Frequency
    300kHz
  • Max DC Current
    26A
  • Frequency - Self Resonant
    13MHz
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
  • Inductor Type
    GENERAL PURPOSE INDUCTOR
  • Current - Saturation
    12.2A
  • DC Resistance (DCR) - Parallel
    2.6mOhm
  • Inductance Tolerance
    10%
  • Inductance-Nom (L)
    22 µH
  • RMS Current (Irms)
    26A
  • Height
    23.24mm
  • Length
    26.92mm
  • Width
    16.97mm