  • AFK157M80H32B-F
AFK157M80H32B-F
advertisement
Manufacturer No:
AFK157M80H32B-F
HK JDW NO:
192-AFK157M80H32B-F
Package:
Radial, Can - SMD
Datasheet:
AFK157M80H32B-F
Description:
AFK 150μF Capacitor ±20% Bulk Surface Mount 500mA 0.492Dia 12.50mm -55°C~105°C Polar 4.4mm Radial, Can - SMD
Step5Bar-code shipping tag
AFK157M80H32B-F
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - SMD
  • Terminal Shape
    FLAT
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Surface Mount Land Size
    0.531Lx0.590W 13.50mmx15.00mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    AFK
  • Published
    2009
  • Size / Dimension
    0.492Dia 12.50mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    Automotive, Bypass, Decoupling
  • HTS Code
  • Capacitance
    150μF
  • Voltage - Rated DC
    80V
  • Lead Pitch
    4.4mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    320mOhm @ 100kHz
  • Size Code
    5953
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    120μA
  • Ripple Current
    500mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    5000 hours
  • Impedance
    320mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    375mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    500mA @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    0.08 %
  • Diameter
    12.5mm
  • Height
    13.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.551 14.00mm
  • Length
    15mm