  • AFK157M2AP44T-F
AFK157M2AP44T-F
advertisement
Manufacturer No:
AFK157M2AP44T-F
HK JDW NO:
192-AFK157M2AP44T-F
Datasheet:
AFK157M2AP44T-F
Description:
AFK 150μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 793mA 0.630Dia 16.00mm -55°C~105°C Polar 6.7mm Radial, Can - SMD
Quantity:
In Stock : 99
Step5Bar-code shipping tag
AFK157M2AP44T-F
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mount
    Radial, Can - SMD
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Surface Mount Land Size
    0.669Lx0.748W 17.00mmx19.00mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Series
    AFK
  • Published
    2006
  • Size / Dimension
    0.630Dia 16.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
    General Purpose
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Applications
    Automotive, Bypass, Decoupling
  • Voltage - Rated
    100V
  • Capacitance
    150μF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Lead Pitch
    6.7mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    170mOhm @ 100kHz
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    150μA
  • Ripple Current
    793mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    5000 hours
  • Impedance
    170mOhms
  • Ripple Current @ Low Frequency
    594.8mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    793mA @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    0.07 %
  • Diameter
    16mm
  • Height
    16.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.669 17.00mm
  • Length
    16.5mm