  • AFK107M50F24VT-F
AFK107M50F24VT-F
advertisement
Manufacturer No:
AFK107M50F24VT-F
HK JDW NO:
192-AFK107M50F24VT-F
Datasheet:
AFK107M50F24VT-F
Description:
CAP ALUM 100UF 20% 50V SMD
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
AFK107M50F24VT-F
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Radial, Can - SMD
  • Terminal Shape
    FLAT
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Surface Mount Land Size
    0.327Lx0.327W 8.30mmx8.30mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    AFK_V
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3/e6
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Terminal Finish
    TIN/TIN BISMUTH
  • Applications
    Automotive, Bypass, Decoupling
  • Voltage - Rated
    50V
  • Capacitance
    100μF
  • Packing Method
    TR, 15 INCH
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    340mOhm @ 100kHz
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    50V
  • Size Code
    3333
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.05mA
  • Ripple Current
    262.5mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    5000 hours
  • Tan Delta
    0.1
  • Impedance
    340mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    262.5mA @ 120Hz
  • Height Seated (Max)
    0.394 10.00mm