  • AFD51-14-15PX
AFD51-14-15PX
advertisement
Manufacturer No:
AFD51-14-15PX
HK JDW NO:
795-AFD51-14-15PX
Package:
Datasheet:
AFD51-14-15PX
Description:
Receptacle, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 15 Positions Crimp Gold Nickel Bulk X Bayonet Lock
Step5Bar-code shipping tag
AFD51-14-15PX
    Select All
  • Contact Material
    Copper Alloy
  • Shell Material
    Aluminum
  • Operating Temperature
    -55°C~200°C
  • Published
    2008
  • Connector Type
    Receptacle, Male Pins
  • Number of Positions
    15
  • Color
    Silver
  • Applications
    Aviation, Automotive, Military
  • Gender
    Female
  • Fastening Type
    Bayonet Lock
  • Contact Finish - Mating
    Gold
  • Current Rating (Amps)
    7.5A 13A
  • Orientation
    X
  • Ingress Protection
    Environment Resistant
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Current Rating
    13A