  • AEB335M2GJ32T-F
AEB335M2GJ32T-F
advertisement
Manufacturer No:
AEB335M2GJ32T-F
HK JDW NO:
192-AEB335M2GJ32T-F
Package:
Radial, Can - SMD
Datasheet:
AEB335M2GJ32T-F
Description:
CAP ALUM 3.3UF 20% 400V SMD
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
AEB335M2GJ32T-F
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - SMD
  • Terminal Shape
    FLAT
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Surface Mount Land Size
    0.406Lx0.406W 10.30mmx10.30mm
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2009
  • Series
    AEB
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    3.3μF
  • Voltage - Rated DC
    400V
  • Packing Method
    TR
  • Lead Pitch
    4.6mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Size Code
    4741
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    89μA
  • Ripple Current
    20mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    3000 hours
  • Impedance
    8Ohm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    20mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    40mA @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    0.24 %
  • Ripple Current (AC)
    40mA
  • Diameter
    10mm
  • Height
    12mm
  • Height Seated (Max)
    0.532 13.50mm
  • Width
    10.3mm