  • AE40-EW-S12-DIN
AE40-EW-S12-DIN
advertisement
Manufacturer No:
AE40-EW-S12-DIN
Manufacturer:
CUI
HK JDW NO:
193-AE40-EW-S12-DIN
Package:
Datasheet:
AE40-EW-S12-DIN
Description:
DC/DC CONVERTER 12V 40W
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
AE40-EW-S12-DIN
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Mounting Type
    DIN Rail
  • Operating Temperature
    -25°C~70°C With Derating
  • Series
    AE40-EW-DIN (40W)
  • Size / Dimension
    5.32Lx2.76W x 1.54 H 135.0mmx70.0mmx39.0mm
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Type
    Enclosed
  • Power (Watts)
    40W
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Outputs
    1
  • Efficiency
    83%
  • Voltage - Isolation
    4kV
  • Voltage - Input (Max)
    1200V
  • Voltage - Output 1
    12V
  • Voltage - Input (Min)
    200V
  • Current - Output (Max)
    3.33A