  • ADSP-BF533SBBCZ-5V
ADSP-BF533SBBCZ-5V
advertisement
Manufacturer No:
ADSP-BF533SBBCZ-5V
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
HK JDW NO:
84-ADSP-BF533SBBCZ-5V
Package:
160-LFBGA, CSPBGA
Description:
0.8mm Copper, Silver, Tin 148kB CPLD Blackfin? Series ADSP-BF533 160 Pin 600MHz 1.25V 160-LFBGA, CSPBGA
Purchasing and Inquiry
ADSP-BF533SBBCZ-5V Overview
This is an electronic component with a 160-LFBGA, CSPBGA package.Packaging method Tray is provided.Fixed Point members are well suited for a wide range of applications.The machine is mounted in the way of Surface Mount in order to facilitate its operation.At the temperature of -40°C~85°C TA, the device is guaranteed to operate normally.The analog voltage range of 3.30V refers to the voltage that can be input or ouput.There are several digital signal processors in the Blackfin? series, including this one.160 terminations are available for its use.1.25V is the supply voltage.Pins are located on the 160 component.The configuration of this board includes 160 pins.The base part number ADSP-BF533 allows identification of a wide range of related parts.The device is specifically designed to operate at the frequency of 600MHz.A Surface Mount mounting method is used for its mounting.The device can be classified as part of the Microprocessors subcategory based on its specific characteristics.This device requires a minimum voltage of 800mV.The maximum voltage supplied to this device amounts to 3.6V.It can store 148kB data in its memory.To measure time and count events externally, 4 timers/counters are used.The architecture of this processor core is Blackfin.The device is equipped with 16 I/Os.A ROM memory type is used.To communicate over short distances, this embedded system uses 1 SPI channels.Digital circuits are controlled with 3 PWM channels.
ADSP-BF533SBBCZ-5V Features
Supplied in the 160-LFBGA, CSPBGA package
4 timers/counters
16 I/Os
ADSP-BF533SBBCZ-5V Applications
There are a lot of Analog Devices Inc. ADSP-BF533SBBCZ-5V DSP applications.
  • Automatic analysis system of EEG or ECG
  • Remote sensing image processing technology
  • Statistical signal processing
  • Financial signals
  • Automobile electronic gadgets
  • Geoscience signal processing
  • Finite impulse response digital filters
  • Compression of videos
  • Computers and laptop
  • Speech processing
Step5Bar-code shipping tag
ADSP-BF533SBBCZ-5V
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 4 weeks ago)
  • Contact Plating
    Copper, Silver, Tin
  • Mount
  • Package / Case
    160-LFBGA, CSPBGA
  • Number of Pins
    160
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • JESD-609 Code
    e1
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    160
  • Type
    Fixed Point
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Subcategory
    Microprocessors
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    1.25V
  • Terminal Pitch
    0.8mm
  • Frequency
    600MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    ADSP-BF533
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Interface
    SPI, SSP, UART
  • Max Supply Voltage
    3.6V
  • Min Supply Voltage
    800mV
  • Memory Size
    148kB
  • Number of I/O
    16
  • RAM Size
    64kB
  • Memory Type
    ROM
  • Bit Size
    32
  • Data Bus Width
    16b
  • Number of Timers/Counters
    4
  • Core Architecture
  • Voltage - I/O
    3.30V
  • Number of PWM Channels
    3
  • Voltage - Core
    1.20V
  • Number of SPI Channels
    1
  • Clock Rate
    533MHz
  • Height
    1.31mm
  • Length
    12.1mm
  • Width
    12.1mm