  • ADSP-2195MBCA-140
ADSP-2195MBCA-140
advertisement
Manufacturer No:
ADSP-2195MBCA-140
Manufacturer:
Rochester Electronics
HK JDW NO:
699-ADSP-2195MBCA-140
Package:
144-LFBGA
Datasheet:
Description:
CPLD ADSP-21xx Series 144-LFBGA
Purchasing and Inquiry
ADSP-2195MBCA-140 Overview
ADSP-2195MBCA-140 Features
Supplied in the 144-LFBGA package
ADSP-2195MBCA-140 Applications
There are a lot of Rochester Electronics, LLC ADSP-2195MBCA-140 DSP applications.
  • Smart camera
  • Scene analysis technology
  • Finite impulse response digital filters
  • Speech processing
  • Audio compression
  • Signal processing for telecommunications
  • Geoscience signal processing
  • Automatic analysis system of EEG or ECG
  • Digital camera
  • Seismology
Step5Bar-code shipping tag
ADSP-2195MBCA-140
  • Package / Case
    144-LFBGA
  • Supplier Device Package
    144-MiniBGA (10x10)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Series
    ADSP-21xx
  • Part Status
    Obsolete
  • Type
    Fixed Point
  • Interface
    Host Interface, SPI, SSP, UART
  • Voltage - I/O
    3.30V
  • Non-Volatile Memory
    ROM (48kB)
  • Voltage - Core
    2.50V
  • On Chip Data RAM
    80kB
  • Clock Rate
    140MHz