  • ADP7118ARDZ-2.5-R7
ADP7118ARDZ-2.5-R7
advertisement
Manufacturer No:
ADP7118ARDZ-2.5-R7
HK JDW NO:
84-ADP7118ARDZ-2.5-R7
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) Exposed Pad
Description:
Enable, Soft Start Fixed Tin ADP7118 PMIC 8 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) Exposed Pad
Quantity:
In Stock : 187
Step5Bar-code shipping tag
ADP7118ARDZ-2.5-R7
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Subcategory
    Other Regulators
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Base Part Number
    ADP7118
  • Pin Count
  • Current - Supply (Max)
    320μA
  • Number of Outputs
    1
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Voltage - Input (Max)
    20V
  • Output Voltage
    2.5V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    200mA
  • Output Configuration
    Positive
  • Quiescent Current
    50μA
  • Control Features
    Enable, Soft Start
  • Accuracy
    0.8 %
  • Output Voltage 1
    2.5V
  • Number of Regulators
  • Min Input Voltage
    2.7V
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature
  • Current - Quiescent (Iq)
    140μA
  • Voltage Dropout (Max)
    0.42V @ 200mA
  • PSRR
    88dB ~ 50dB (10kHz ~ 1MHz)
  • Voltage Tolerance-Max
    2%
  • Min Current Limit
    250mA
  • Input Voltage Absolute-Max
    44V
  • Length
    4.9mm
  • Width
    3.9mm