  • ADP7102ACPZ-2.5-R7
ADP7102ACPZ-2.5-R7
advertisement
Manufacturer No:
ADP7102ACPZ-2.5-R7
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
HK JDW NO:
84-ADP7102ACPZ-2.5-R7
Package:
8-WFDFN Exposed Pad, CSP
Description:
Enable, Power Good, Under Voltage Lockout Fixed 0.5mm Tin ADP7102 PMIC 8 8-WFDFN Exposed Pad, CSP
Quantity:
In Stock : 32813
Step5Bar-code shipping tag
ADP7102ACPZ-2.5-R7
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 1 week ago)
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-WFDFN Exposed Pad, CSP
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    ADP7102
  • Pin Count
  • Current - Supply (Max)
    1.4mA
  • Voltage - Input (Max)
    20V
  • Output Voltage
    2.5V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    300mA
  • Output Configuration
    Positive
  • Max Supply Current
    750μA
  • Quiescent Current
    750μA
  • Control Features
    Enable, Power Good, Under Voltage Lockout
  • Accuracy
    0.8 %
  • Output Voltage 1
    2.5V
  • Number of Regulators
    1
  • Min Input Voltage
    3.3V
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
  • Current - Quiescent (Iq)
    900μA
  • Min Output Voltage
    1.22V
  • Power Supply Rejection Ratio (PSRR)
    80dB
  • Min Current Limit
    450mA
  • Nominal Output Voltage
    2.5V
  • Length
    3mm
  • Width
    3mm