  • ADP3050ARZ-3.3-RL
ADP3050ARZ-3.3-RL
advertisement
Manufacturer No:
ADP3050ARZ-3.3-RL
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
HK JDW NO:
84-ADP3050ARZ-3.3-RL
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
ADP3050ARZ-3.3-RL
Description:
8 Terminals 3.6V 8-Pin ADP3050 DC DC Voltage Regulator SWITCHING REGULATOR 1 Outputs 200kHz Tape & Reel (TR) 1A Switch 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Quantity:
In Stock : 13192
Step5Bar-code shipping tag
ADP3050ARZ-3.3-RL
    Select All
  • Voltage - Input (Min)
    3.6V
  • Input Voltage-Nom
    10V
  • Analog IC - Other Type
    SWITCHING REGULATOR
  • Nominal Supply Current
    1.5mA
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    1A Switch
  • Max Output Voltage
    30V
  • Topology
    Buck, Buck-Boost, SEPIC
  • Control Mode
    CURRENT-MODE
  • Frequency - Switching
    200kHz
  • Control Technique
    PULSE WIDTH MODULATION
  • Synchronous Rectifier
    No
  • Min Output Voltage
    1.2V
  • Length
    4.9mm
  • Width
    3.9mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 2 weeks ago)
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
  • Package / Case
    8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Number of Pins
    8
  • Weight
    540.001716mg
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Subcategory
    Switching Regulator or Controllers
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    ADP3050
  • Function
    Step-Down, Step-Up/Step-Down
  • Number of Outputs
    1
  • Output Voltage
    3.3V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    1A
  • Operating Supply Voltage
    30V