  • ADP2302ARDZ-2.5
ADP2302ARDZ-2.5
advertisement
Manufacturer No:
ADP2302ARDZ-2.5
HK JDW NO:
84-ADP2302ARDZ-2.5
Package:
SOIC
Datasheet:
ADP2302ARDZ-2.5
Description:
PMIC SOIC
Quantity:
In Stock : 16944
Step5Bar-code shipping tag
ADP2302ARDZ-2.5
    Select All
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 2 weeks ago)
  • Package / Case
    SOIC
    8
  • Pbfree Code
    no
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Additional Feature
    PFM CONTROL ALSO POSSIBLE
  • Subcategory
    Switching Regulator or Controllers
  • Technology
    DMOS
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    1
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Temperature (Min)
    -40°C
  • Output Voltage
    2.5V
  • Max Output Current
    2A
  • Input Voltage-Nom
    3.3V
  • Temperature Grade
    AUTOMOTIVE
  • Analog IC - Other Type
    SWITCHING REGULATOR
  • Operating Supply Current
    950μA
  • Nominal Supply Current
    950μA
  • Max Output Voltage
    16V
  • Min Input Voltage
    3V
  • Control Mode
    CURRENT-MODE
  • Max Input Voltage
    20V
  • Control Technique
    PULSE WIDTH MODULATION
  • Min Output Voltage
    800mV
  • Switcher Configuration
    BUCK
  • Length
    4.9mm
  • Width
    3.9mm