  • ADP2166ACPZ-2.5-R7
ADP2166ACPZ-2.5-R7
advertisement
Manufacturer No:
ADP2166ACPZ-2.5-R7
HK JDW NO:
84-ADP2166ACPZ-2.5-R7
Package:
24-WFQFN Exposed Pad, CSP
Description:
24 Terminals 2.7V 24-Pin ADP2166 DC DC Voltage Regulator SWITCHING REGULATOR 1 Outputs 250kHz~1.4MHz Cut Tape (CT) 24-WFQFN Exposed Pad, CSP
Quantity:
In Stock : 2386
Step5Bar-code shipping tag
ADP2166ACPZ-2.5-R7
    Select All
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    2.5V
  • Topology
    Buck
  • Control Mode
    CURRENT-MODE
  • Frequency - Switching
    250kHz~1.4MHz
  • Control Technique
    PULSE WIDTH MODULATION
  • Min Output Voltage
    2.5V
  • Length
    4mm
  • Height Seated (Max)
    0.8mm
  • Width
    4mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 4 weeks ago)
  • Contact Plating
    Tin
  • Package / Case
    24-WFQFN Exposed Pad, CSP
  • Number of Pins
    24
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TJ
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    24
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Base Part Number
    ADP2166
  • Output Voltage
    2.5V
  • Max Output Current
    6A
  • Operating Supply Voltage
    5.5V
  • Voltage - Input (Min)
    2.7V
  • Input Voltage-Nom
    5V