  • ADP2118ACPZ-1.5-R7
ADP2118ACPZ-1.5-R7
advertisement
Manufacturer No:
ADP2118ACPZ-1.5-R7
HK JDW NO:
84-ADP2118ACPZ-1.5-R7
Package:
16-WQFN Exposed Pad, CSP
Description:
2.3V 16-Pin ADP2118 DC DC Voltage Regulator 1 Outputs 600kHz 1.2MHz Tape & Reel (TR) 3A 16-WQFN Exposed Pad, CSP
Quantity:
In Stock : 840
Step5Bar-code shipping tag
ADP2118ACPZ-1.5-R7
    Select All
  • Contact Plating
    Tin
  • Package / Case
    16-WQFN Exposed Pad, CSP
  • Number of Pins
    16
  • Supplier Device Package
    16-LFCSP-WQ (4x4)
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Base Part Number
    ADP2118
    1
  • Voltage - Input (Max)
    5.5V
  • Output Voltage
    1.5V
  • Max Output Current
    3A
  • Operating Supply Voltage
    5.5V
  • Voltage - Input (Min)
    2.3V
  • Operating Supply Current
    150μA
  • Nominal Supply Current
    150μA
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    3A
  • Max Output Voltage
    5.5V
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    1.5V
  • Topology
    Buck
  • Min Input Voltage
    2.3V
  • Frequency - Switching
    600kHz 1.2MHz
  • Max Input Voltage
    5.5V
  • Min Output Voltage
    600mV
  • Nominal Output Voltage
    1.5V