  • ADP2106ACPZ-1.5-R7
ADP2106ACPZ-1.5-R7
advertisement
Manufacturer No:
ADP2106ACPZ-1.5-R7
HK JDW NO:
84-ADP2106ACPZ-1.5-R7
Package:
16-VQFN Exposed Pad, CSP
Description:
Quantity:
In Stock : 1490
Step5Bar-code shipping tag
ADP2106ACPZ-1.5-R7
    Select All
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    ADP2106
  • Pin Count
    16
  • Number of Outputs
    1
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Efficiency
    97 %
  • Output Voltage
    1.5V
  • Max Output Current
    1.5A
  • Input Voltage-Nom
    3.6V
  • Temperature Grade
    AUTOMOTIVE
  • Analog IC - Other Type
    SWITCHING REGULATOR
  • Nominal Supply Current
    30μA
  • Output Configuration
    Positive
  • Output Current
    1.5A
  • Min Input Voltage
    2.7V
  • Control Mode
    CURRENT-MODE
  • Max Input Voltage
    5.5V
  • Control Technique
    PULSE WIDTH MODULATION
  • Min Output Voltage
    1.5V
  • Switcher Configuration
    BUCK
  • Switching Frequency
    1.2MHz
  • Height
    1mm
  • Length
    4mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Package / Case
    16-VQFN Exposed Pad, CSP
  • Number of Pins
    16
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Additional Feature
    ALSO OPERATES IN PULSE FREQUENCY MODULATION CONTROL SCHEME
  • Subcategory
    Switching Regulator or Controllers
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    0.65mm