  • ADP2102YCPZ-1.5-R7
ADP2102YCPZ-1.5-R7
advertisement
Manufacturer No:
ADP2102YCPZ-1.5-R7
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
HK JDW NO:
84-ADP2102YCPZ-1.5-R7
Package:
8-VFDFN Exposed Pad, CSP
Description:
Quantity:
In Stock : 1335
Step5Bar-code shipping tag
ADP2102YCPZ-1.5-R7
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Output Configuration
    Positive
  • Output Current
    600mA
  • Min Input Voltage
    2.7V
  • Control Mode
    CURRENT-MODE
  • Max Input Voltage
    5.5V
  • Synchronous Rectifier
    Yes
  • Min Output Voltage
    1.5V
  • Switcher Configuration
    BUCK
  • Switching Frequency
    3MHz
  • Length
    3mm
  • Height Seated (Max)
    0.9mm
  • Width
    3mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-VFDFN Exposed Pad, CSP
  • Number of Pins
    8
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    16
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Terminal Position
    QUAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Base Part Number
    ADP2102
  • Pin Count
    16
  • Number of Outputs
    1
  • Efficiency
    95 %
  • Output Voltage
    1.5V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    600mA
  • Input Voltage-Nom
    3.6V