  • ADP1764ACPZ-1.5-R7
ADP1764ACPZ-1.5-R7
advertisement
Manufacturer No:
ADP1764ACPZ-1.5-R7
HK JDW NO:
84-ADP1764ACPZ-1.5-R7
Package:
16-WFQFN Exposed Pad, CSP
Description:
Enable, Power Good, Soft Start Fixed 0.5mm ADP1764 PMIC 16 16-WFQFN Exposed Pad, CSP
Quantity:
In Stock : 1500
Step5Bar-code shipping tag
ADP1764ACPZ-1.5-R7
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    16-WFQFN Exposed Pad, CSP
    16
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
    no
  • Part Status
    Active
    16
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    ADP1764
  • Pin Count
  • Current - Supply (Max)
    23mA
  • Voltage - Input (Max)
    1.98V
  • Output Type
    Fixed
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    4A
  • Control Features
    Enable, Power Good, Soft Start
  • Output Voltage 1
    1.5V
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    1.5V
  • Number of Regulators
    1
  • Protection Features
    Current Limit, Thermal Overload
  • Current - Quiescent (Iq)
    17mA
  • Voltage Dropout (Max)
    0.075V @ 4A
  • PSRR
    69dB ~ 35dB (10kHz ~ 1MHz)
  • Height Seated (Max)
    0.8mm
  • Length
    3mm
  • Width
    3mm