  • ADP1716ARMZ-0.8-R7
ADP1716ARMZ-0.8-R7
advertisement
Manufacturer No:
ADP1716ARMZ-0.8-R7
HK JDW NO:
84-ADP1716ARMZ-0.8-R7
Package:
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Description:
Enable, Tracking Fixed 0.65mm Tin ADP1716 PMIC 8 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Quantity:
In Stock : 2534
Step5Bar-code shipping tag
ADP1716ARMZ-0.8-R7
  • Contact Plating
    Tin
  • Package / Case
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
    EAR99
  • Subcategory
    Other Regulators
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    ADP1716
  • Voltage - Input (Max)
    5.5V
  • Output Voltage
    800mV
  • Max Output Current
    500mA
  • Operating Supply Current
    650μA
  • Max Supply Current
    650μA
  • Control Features
    Enable, Tracking
  • Accuracy
    2 %
  • Output Voltage 1
    0.8V
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    0.8V
  • Number of Regulators
  • Min Input Voltage
    2.5V
  • Current - Quiescent (Iq)
    100μA
  • Voltage Dropout (Max)
    0.4V @ 500mA
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.32V
  • Power Supply Rejection Ratio (PSRR)
    67dB
  • Voltage Tolerance-Max
    3%
  • Min Current Limit
    550mA
  • Input Voltage Absolute-Max
    6V
  • Length
    3mm
  • Width
    3mm