  • ADP1715ARMZ-2.5-R7
ADP1715ARMZ-2.5-R7
advertisement
Manufacturer No:
ADP1715ARMZ-2.5-R7
HK JDW NO:
84-ADP1715ARMZ-2.5-R7
Package:
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Description:
Enable, Soft Start Fixed 0.65mm Tin ADP1715 PMIC 8 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Quantity:
In Stock : 2413
Step5Bar-code shipping tag
ADP1715ARMZ-2.5-R7
    1
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    ADP1715
  • Voltage - Input (Max)
    5.5V
  • Output Voltage
    2.5V
  • Max Output Current
    500mA
  • Operating Supply Current
    650μA
  • Nominal Supply Current
    650μA
  • Control Features
    Enable, Soft Start
  • Accuracy
    2 %
  • Max Output Voltage
    5V
  • Output Voltage 1
    2.5V
  • Number of Regulators
  • Min Input Voltage
    2.5V
  • Current - Quiescent (Iq)
    100μA
  • Voltage Dropout (Max)
    0.5V @ 500mA
  • Reference Voltage
    800mV
  • Dropout Voltage
    250mV
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.32V
  • Min Output Voltage
    800mV
  • Power Supply Rejection Ratio (PSRR)
    67dB
  • Voltage Tolerance-Max
    3%
  • Min Current Limit
    550mA
  • Nominal Output Voltage
    2.5V
  • Height
    950μm
  • Length
    3.2mm
  • Width
    3.2mm
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Package / Case
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TJ