  • ADP1707ARDZ-0.85R7
ADP1707ARDZ-0.85R7
advertisement
Manufacturer No:
ADP1707ARDZ-0.85R7
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
HK JDW NO:
84-ADP1707ARDZ-0.85R7
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) Exposed Pad
Description:
Enable, Tracking Fixed ADP1707 PMIC 8 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) Exposed Pad
Quantity:
In Stock : 2000
Step5Bar-code shipping tag
ADP1707ARDZ-0.85R7
    Fixed
  • Max Output Current
    1A
  • Control Features
    Enable, Tracking
  • Accuracy
    1.5 %
  • Output Voltage 1
    0.85V
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    0.85V
  • Number of Regulators
    1
  • Min Input Voltage
    2.5V
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature
  • Current - Quiescent (Iq)
    390μA
  • Voltage Dropout (Max)
    0.6V @ 1A
  • Min Current Limit
    1.1A
  • Input Voltage Absolute-Max
    6V
  • Length
    4.9mm
  • Width
    3.9mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Package / Case
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TJ
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Other Regulators
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
    1
  • Base Part Number
    ADP1707
  • Pin Count
  • Current - Supply (Max)
    1.55mA
  • Number of Outputs
  • Voltage - Input (Max)
    5.5V
  • Output Voltage
    850mV