  • ADP160AUJZ-2.7-R7
ADP160AUJZ-2.7-R7
advertisement
Manufacturer No:
ADP160AUJZ-2.7-R7
HK JDW NO:
84-ADP160AUJZ-2.7-R7
Package:
SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Datasheet:
ADP160AUJZ-2.7-R7
Description:
Enable Fixed ADP160 PMIC 5 SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Quantity:
In Stock : 16255
Step5Bar-code shipping tag
ADP160AUJZ-2.7-R7
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago)
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Package / Case
    SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
  • Number of Pins
    5
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    no
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    5
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Other Regulators
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    ADP160
  • Pin Count
  • Current - Supply (Max)
    65μA
  • Number of Outputs
    1
  • Voltage - Input (Max)
    5.5V
  • Output Voltage
    2.7V
  • Max Output Current
    150mA
  • Operating Supply Current
    42μA
  • Nominal Supply Current
    42μA
  • Output Configuration
    Positive
  • Max Supply Current
  • Control Features
    Enable
  • Accuracy
    2 %
  • Max Output Voltage
    4.2V
  • Output Voltage 1
    2.7V
  • Number of Regulators
  • Min Input Voltage
    2.2V
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
  • Current - Quiescent (Iq)
    1.25μA
  • Dropout Voltage
    120mV
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.12V
  • Min Output Voltage
    1.2V
  • Power Supply Rejection Ratio (PSRR)
    60dB
  • Min Current Limit
    220mA
  • Output Voltage Accuracy
    2 %
  • Length
    2.9mm