  • ADP150AUJZ-2.65-R7
ADP150AUJZ-2.65-R7
advertisement
Manufacturer No:
ADP150AUJZ-2.65-R7
HK JDW NO:
84-ADP150AUJZ-2.65-R7
Description:
Enable Fixed ADP150 PMIC 5 SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Quantity:
In Stock : 26400
Step5Bar-code shipping tag
ADP150AUJZ-2.65-R7
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mount
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Other Regulators
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    ADP150
  • Pin Count
  • Current - Supply (Max)
    320μA
  • Voltage - Input (Max)
    5.5V
  • Output Voltage
    2.65V
  • Max Output Current
    150mA
  • Operating Supply Current
    10μA
  • Nominal Supply Current
  • Max Supply Current
    320μA
  • Output Voltage 1
    2.65V
  • Number of Regulators
  • Min Input Voltage
    2.2V
  • Current - Quiescent (Iq)
    22μA
  • Voltage Dropout (Max)
    0.16V @ 150mA
  • Dropout Voltage
    105mV
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.105V
  • Power Supply Rejection Ratio (PSRR)
    70dB
  • Voltage Tolerance-Max
    2%
  • Min Current Limit
    190mA
  • Length
    2.9mm