  • ADM8641T263ACBZ-R7
ADM8641T263ACBZ-R7
advertisement
Manufacturer No:
ADM8641T263ACBZ-R7
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
HK JDW NO:
84-ADM8641T263ACBZ-R7
Package:
6-WFBGA, CSPBGA
Description:
2V6 Terminals 6-Pin ADM8641 Voltage supervisor1 Channels Min 900mV Max 5.5V
Purchasing and Inquiry
ADM8641T263ACBZ-R7 Overview
As far as the mounting terminals of this voltage supervisor are concerned, it has 6 in total. A Cut Tape (CT) package is used to package the power management. To assist you, this IC power includes 1 functions. This power managment ic consists of 1 channels, each of which can be used independently. There are 6-WFBGA, CSPBGA functions included in this PMIC so that you can refer to them. Several of the benefits of this PMIC are also shared by other Voltage Detector products. Specifies a reflow peak temperature of 260 for the package during reflow. The supervisor is always powered by a 2V volt supply. IC management conducts in a 1-voltage supply. Using Surface Mount, IC management is mounted. 6 pins are present in total in this power management. Power managment ic pin count is 6. It is recommended that the minimum supply voltage (Vsup) for this IC management should not be less than 900mV volts. There should be no more than 5.5V volts of supply voltage (Vsup) in this power management. Surface Mount is the recommended mounting type. The supervisors should be set to the following temperature: -40°C~85°C TA. During normal operation, this power managment ic can generate Open Drain or Open Collector of output voltage. To find similar IC managements from the manufacturer, you can always search by ADM8641.
ADM8641T263ACBZ-R7 Features
Voltage Detector type
Minimum supply voltage of 900mV
ADM8641T263ACBZ-R7 Applications
There are a lot of Analog Devices Inc. ADM8641T263ACBZ-R7 Voltage Supervisors applications.
  • Important electronics for automotive protection
  • Precision measurement
  • Digitally controlled LDO regulators circuit
  • Power distribution systems of ICU
  • Data storage applications
  • Military communications
  • Analog circuit
  • Detection of phase sequence
  • Military electronics
  • WiFi router
Step5Bar-code shipping tag
ADM8641T263ACBZ-R7
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    6-WFBGA, CSPBGA
  • Number of Pins
    6
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    6
  • Type
    Voltage Detector
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    2V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    ADM8641
  • Output
    Open Drain or Open Collector
  • Pin Count
  • Number of Channels
    1
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    900mV
  • Adjustable Threshold
    YES
  • Voltage - Threshold
    2.63V